Uroczyste przekazanie relikwii Patrona dla ZHP

7-go czerwca 2013 r. w Toruniu nastąpiło uroczyste przekazanie relikwii naszego Patrona dla ZHP działającego poza granicami kraju.

Uroczystość odbyła się w czasie Toruńskiego Spotkania Młodych – Harcerskiego Czuwania z Błogosławionym, na które przyjechały reprezentacje środowisk Harcerstwa Polskiego z 17 krajów świata: m.in. z Brazylii, Białorusi, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Zambii, a także z Polski.

Naszą organizację reprezentowała Przewodnicząca ZHP hm Teresa Ciecierska i Naczelny Kapelan ks. inf. Hm Stanisław Świerczyński.

Po uroczystej Mszy Świętej w konkatedrze NMP, przedstawiciele władz organizacji harcerskich podpisali Akt Dziękczynienia za ustanowienie bł. Stefana W. Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego. Po czym biskup toruński Andrzej W. Suski na ręce Naczelnego Kapelana, ks. S. Świerczyńskiego, przekazał kryształ z prochami Błogosławionego oraz relikwiarz dla ZHP działającego poza granicami Kraju. Drugi relikwiarz został przekazany dla ZHP na Litwie.

10-go listopada 2013 r. nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii Patrona Harcerstwa bł. ks. phm Stefana Wincentego Frelichowskiego -  przekazanych ZHP w czerwcu w Toruniu - do kościoła garnizonowego pw. Św. Andrzeja Boboli w Londynie. Była to szczególnie ważna dla całej naszej organizacji uroczystość połączona z obchodem Święta Niepodległości, w której liczny udział wzięły wszystkie pokolenia harcerstwa, przedstawiciele czołowych organizacji i instytucji polskich z Ambasadorem RP na czele.

Ceremonia odbyła się w czasie Mszy św. w intencji Ojczyzny i Harcerstwa koncelebrowanej przez Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. Stefana Wylężka, Naczelnego Kapelana ZHP ks. hm. Stanisława Świerczyńskiego oraz proboszcza parafii ks. Marka Reszka. Relikwie w pięknym relikwiarzu z lilijką zostały uroczyście wniesione do kościoła i przekazane przez Przewodniczącą ZHP hm Teresę Ciecierską. Pozostają na stałe w kościele św. Andrzeja Boboli a proboszcz parafii staje się od tej chwili ich kustoszem. Drugi przenośny lekki relikwiarz będzie służył w czasie peregrynacji relikwii po Okręgach harcerskich.

Naczelny Kapelan ks. Stanisław Świerczyński w czasie Mszy św. wygłosił płomienną, z serca płynącą homilię, która poruszyła nas wszystkich – ważną ze względu na swą treść. Wszystkim polecamy ją przeczytać.

Na uroczystości gościliśmy przybyłych z Torunia: siostrzeńca Błogosławionego hm. Zygmunta Jaczkowskego i z żoną Jolantą oraz ks. hm. Józefa Nowakowskiego proboszcza kościoła Wniebowzięcia NMP i Sanktuarium bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Barbara Bienias

 

Peregrynacja rozpoczęła się 23 lutego 2014 w rocznicę śmierci bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Manchester, podczas zjazdu hufców Kaszuby, Gdynia i Wilno.

Drugim miejscem nawiedzonym przez relikwiarz  były jednostki harcerskie przy parafii polskiego kościoła  na Devonii w Londynie w dniu 2 marca br.

Kolejne miejsca peregrynacji:

  • Chicago Stany Zjednoczone w czasie obrad NRH 5 i 6 kwietnia 2014r.
  • Okręg Australia - Sydney - 18 kwietnia 2014r.
  • Okręg Australia - Bisbane na uroczystości Miłosierdzia/Kanonizacja Papieża Jana Pawła ll - 27 kwietnia 2014r.
  • Okręg Australia - Melbourne na uroczystości 3 maja 2014r.
  • 21 maja 2014r. - relikwiarz wraca do Londynu
  • Okręg Francja - Bollwiller - uroczystość harcerska w parafii Mulhouse - 9 maja 2014r.
  • Okręg Francja - Aix-en-Provence - od 17 do 22 maja 2014r.
  • 23 maja 2014r. - relikwiarz w Strasburgu, czekając na odebranie Relikwiarza w Rixheim
  • Okręg Kanada - Kaszuby, Ontario podczas akcji letniej
  • Okręg Wielka Brytania - Zjazd Okręgu 4 i 5 października 2014r.