Peregrynacja relikwii Patrona na terenie Kanady

W niedziele, 13 lipca, 2014 podczas Akcji Letniej na Kanadyjskich Kaszubach, odprawiona została w Kaplicy pod Sosnami uroczysta Msza Święta, którą koncelebrowali:  O. Janusz Błażejak OMI – kapelan Zarządu Okręgu ZHP Kanada, O. Mieczysław Burdzy OMI – kapelan Chorągwi Harcerek i Chorągwi Harcerzy w Kanadzie, O. Dariusz Dębkowski OFM Conv – kustosz Kaplicy pod Sosnami i Ośrodka Franciszkańskiego na Ontaryjskich Kaszubach.

We Mszy Świętej uczestniczyło grono instruktorskie, na czele z Przew. Zarządu Okręgu Kanada, hm Halina Sandig, Komendantką Chorągwi Harcerek, hm Barbara Wożniak, Komendantem Chorągwi Harcerzy, hm Rafał Biłyk, Okręgowym Kierownikiem Starszego Harcerstwa,  hm Andrzej Mahut, i Okręgową Kierowniczką Organizacji Przyjaciół Harcerstwa, dzh Barbara Stadnik, i ponad 600 zuchów, harcerek i harcerzy z Hufców Watra, Karpaty i Pieniny z Ontario i Hufce Ogniwo i Orlęta z Quebec.  Do tego grona dołączyło  około 1500 osób spośród  rodziców i przyjaciół harcerstwa.

Na rozpoczęcie Mszy Św. do Kaplicy wmaszerowały poczty sztandarowe, poprzedzające procesje.  W procesji Komendanci Akcji Letniej na Kaszubach:  hm Barbara Mahut (Hufiec Watra), pwd Tamara Sztorc (Hufiec Ogniwo) i phm Robert Wołoch (Komenda Chorągwi Harcerzy) uroczyście wnieśli relikwiarz patrona harcerstwa bł. Ks. phm. Wincentego Frelichowskiego. Pomimo deszczowej pogody, nastrój był wspaniały i bardzo radosny. Chociaż w momencie rozpoczęcia adoracji relikwii, niebo się otworzyło i lunął deszcz,  ulewa jednak nikogo nie zraziła.  Młodzi i dorośli – niektórzy w pelerynach lub pod parasolami, a inni zupełnie przemoczeni, czekali, aby podejść do adoracji, śpiewając piosenki religijne prowadzone przez zespół harcerski z gitarami.

Po ucałowaniu Relikwii błogosławionego Ks. Stefana Frelichowskiego, O. Janusz Błażejak OMI odmówił modlitwę dziękczynienia: 

„Wszechmogący wieczny Boże, dziękujemy ci za dar błogosławionego ks. Stefana Frelichowskiego. Pobłogosław Twoją młodzież i dzieci, które z wiarą uczciły jego relikwie, prosząc o jego wstawiennictwo przed Tobą. Wybaw nad od każdego nieszczęścia ciała i duszy. Otocz nas Twoim miłosierdziem, zawsze i wszędzie i zachowaj w Twojej łasce, byśmy zasłużyli na przejście do radości. Błogosław i chroń te relikwie oraz wszystkich wiernych, których nawiedzą, ponieważ idąc drogą błogosławionego Stefana, dojdą do Ciebie, Ojcze, który nawiedzasz swój lud i głosisz życiem Twoich świętych, prawdę Ewangelii naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego przez wszystkie wieki wieków. Amen”.

Pomimo że Relikwiarz wędrował z tak dalekich stron po różnych okręgach ZHP – Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia i Francja, i wyzwań stawianych przez pogodę na naszych Kanadyjskich Kaszubach, to niezwykłe wydarzenie, peregrynacja Relikwii naszego patrona, pozostanie w pamięci naszej młodzieży harcerskiej na zawsze!

Czuwaj!  Stanisław Reitmeier, hm

Reportaż nakręcony przez Polish Studio jest dostępny na Youtube: Polish Studio (2014-07-19) - Harcerstwo - Kaszuby

kanada1.jpg
kanada2.jpg
kanada3.jpg