Relikwiarz Patrona we Francji

18 czerwca 2014 roku – nabożeństwo kończące rok  szkolny w Aix-en-Provence

Na nabożeństwie prowadzonym przez księdza Krzysztofa Nowaka, proboszcza polskiej parafii kapelana naszej drużyny i  harcerza, mieliśmy zaszczyt gościć Relikwiarz Błogosławionego księdza podharcmistrza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Procesją dużych i małych weszliśmy do kościoła. Ksiądz Krzysztof wprowadził uroczyście relikwiarz przed ołtarz. Wysłuchaliśmy przeczytane przez drużynową wiadomości na temat życia naszego Patrona, zastanawialiśmy się, co w jego postaci podoba się nam najbardziej – pomoc ludziom i pokora, to były według nas jego podstawowe cechy. Chcemy móc go naśladować nawet w naszym codziennym życiu.

Byli obecni nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Polskiej im Konstantego Gaszyńskiego w Aix-en-Provence, zuchy, harcerki i harcerze oraz instruktorki z drużyny harcerskiej im. Olgi i Andrzeja Małkowskich z Aix.

Druhna Frania Aghamalian-Konieczna, przewodnicząca ZHP Francja przesłała specjalny list z tej okazji, który przeczytaliśmy wszystkim obecnym.

Pani Marta Foltzer i druhna pwd. Isabella Guilhou, przyboczna zuchowa, pięknie zagrały na gitarach.

Zaśpiewaliśmy Wickowi modlitwę harcerską i kilka innych pieśni harcerskich I religijnych. Był człowiekiem wesołym, z pewnością te nasze śpiewy by mu się spodobały.

W czasie nabożeństwa mieliśmy też możliwość dotknięcia i ucałowania relikwiarza i poproszenia o specjalne łaski.

Ksiądz Krzysztof dostał od Głównej Kwatery Pamiętnik Błogosławionego, bardzo ucieszył się z tego, że będzie mógł bardziej przyswoić sobie życie naszego patrona.

Myślę, że na długo zapadnie nam w pamięć ta specjalna wizyta!

22.06.2014 roku Msza Święta kończąca rok Stowarzyszenia Polonica oraz Pierwsza komunia święta Patryka (zucha z naszej   drużyny).

W czasie Mszy Świętej relikwiarz naszego Patrona wystawiony był przy ołtarzu, a ksiądz Krzysztof, który zdążył już przeczytać pamiętnik, odczytał nam z niego swoje ulubione fragmenty, które wspaniale pasowały do sakramentu pierwszej komunii i zawierzenia Bogu: „Muszę sobie wyrobić silny charakter, wolę nieugiętą, będę uparty. Tak uparty, jak byli święci. Muszę dążyć do cząstki świętości, być dobrym chrześcijaninem”.

francja1.jpg
francja2.jpg
francja3.jpg
francja4.jpg